?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry


Отже,сьогодні - день народження Майка Йогансена.
А вчора пішов сімдесят  другий рік, як його розстріляли...
Ще коли melnykiv  був  bassurman, я натрапив у його ЖЖ на такий вірш Василя Мисика, присвячений пам*яті Майка. Хочу його навести ( хай вибачить пан Ростислав мене за цей маленький плагіат)

МАЙК ЙОГАНСЕН

 

З села приїхавши, зустрів я в місті Майка.

Якраз весна була, йшла крига під мости.

Він упізнав мене і запросив зайти.

«Звичайно, з віршами». Заходжу. Синя майка

 

Йому підкреслює спортивний торс. На час

Мене покинувши, він знову до розмови

З гістьми вертається — про порох, дріб і лови,

Забувши начисто про муз і про Парнас.

 

Мисливці харківські, о скільки шуму й диму

У колі вашому було в той день! Проте

Я слухав радо вас, бо думав, що пусте

Приніс на суд йому: якийсь там вірш і риму.

 

Ви так тіснилися, що й зошита на стіл

Не зміг покласти я. А з бесіди тієї

Я зрозумів, що є на світі безліч діл

Куди цікавіших за ямби та хореї.

 

1961

Фотографія із книги "Речник української культури"
Більшість з цих  письменників згодом увійдуть до ВАПЛІТЕ... До речі, хочеться знайти більше інформації про письменника Михайла Майського.

Що я знайшов

Коротка довідка(примітки до книги "Третя рота" Володимира Сосюри)

Майський (справжнє прізвище Булгаков) Михайло Семенович (1889—1960) —
український радянський письменник. Після Великого Жовтня працював у Наркомосі,
завідував робітничим відділом газети «Вісті», багато часу віддавав
організаційній роботі в пролеткульті — «Гарті», де був відповідальним
секретарем.

В історії української літератури,т.6,1970 (досить схвальні відгуки):
Робітник-будівельник за професією, Михайло Семенович Майський (18891960) приносить в прозу нові життєві враження і конфлікти. Критика відзначала спостережливість письменника. Вона конкретизується у багатстві характерів, помічених у робітничому середовищі, яскравих образах і художніх деталях, що передають особливості робітничого побуту. В творах Майського 20-х років відбилося передусім прагнення відобразити складний процес духовного зростання відсталого робітника, що стоїть ще обома ногами в минулому, що психологічно не поборов ще в собі старого. Такими постатями є ливарник Семен Синиця, своєрідний заводський «шептун», який під впливом активіста-робкора Бугайова переборює свою боязливість, страх перед «начальством» і на зборах викриває аморальну поведінку майстра (оповідання «Іспит»); токар Петро Жагун, який довгі роки мовчав, але в критичну хвилину став на захист покривдженого робітника («Борг»); гартівник Олекса Петрович Кувайченко, який уперто не хотів передавати молоді секрет гартування фрезів («Злочин старого майстра») та ін.  образом письменника згодом стає образ чесного трудівника, самовідданого у праці і гордого своїм скромним фахом. Непомітним, але змістовним було життя кадрового шахтаря Охріма Івановича, героя оповідання «Смерть вибійника». Тисячі тонн вугілля надовбав він за довгі роки праці, даючи людям тепло і силу для машин. Це сповнює його почуттям гордості. Нові риси психології робітника письменник передає в яскравих художніх деталях, щирих мовних інтонаціях. «Сорок років... говорив Охрім Іванович, молодому шахтареві Васькові. Скільки це тонн? Гора. Якби я складував те, що здобув, то можна б долізти до неба. Скільки, Ваську, я дав тепла, га?.. Сидиш отак, чи йдеш додому, чи спати ляжеш, і думаєш: аж ген-ген десь гріються твоїм вугіллям люди. Надворі мороз, а в кімнаті діти сміються і тепло. Скільки крутиться твоїм вугіллям машин? Це хороше почувати, Ваську» .
  
 

 

 

 

 

 

Comments

( 1 comment — Leave a comment )
(Deleted comment)
mykojan
Oct. 28th, 2008 07:07 pm (UTC)
Але принаймні у вашій статті"Людина з химерним ім*ям" ця дата фігурує як основна(інші варіанти - 26 лютого,5 листопада). Якщо зводити все до гороскопу,то Майк був або Рибою або Скорпіоном.Більш ймовірним мені здається другий знак зодіаку,оскільки Майк був запальною і непосидючою людиною,а Риби більш спокійні.Але це тільки думки...
Не головне,коли саме народився Майк(хай це залишиться такою собі літературною містифікацією),головне,щоб про нього дізнавалося все більше читачів в Україні та закордоном,щоб зростало коло шанувальників його творчості,як зрештою, і всієї когорти,що творила "червоний ренесанс."
( 1 comment — Leave a comment )